Coupe d'Afrique des Nations (CAN) Par équipes - Hommes - 2008
African Nations Cup 2008
Group Stage
NB: all group winners qualify; also the 3 best runners-up from groups 2-11
qualify
Group 1
1.IVORY COAST 4 3 1 0 13- 0 10
2.Gabon 4 2 1 1 6- 5 7
3.Madagascar 4 0 0 4 0-14 0
-.Djibouti withdrew on Aug 21, 2006
Round 1 [Sep 2]
Gabon 4-0 Madagascar
[Henri Antchouet 38, Daniel Cousin 70pen, Chiva Star Nzigou 76, 82]
Round 2 [Oct 8]
Ivory Coast 5-0 Gabon
[Kolo Touré 11, Arouna Koné 22, 55, 70, Aruna Dindane 32]
Round 3 [Mar 25]
Madagascar 0-3 Ivory Coast
[Gohouri Steve 28, Aruna Dindane 35, Diane Amara 81]
Round 4 [Jun 3]
Ivory Coast 5-0 Madagascar
Round 5 [Jun 17]
Madagascar 0-2 Gabon
[Akiremy Owondo Stéphane 25, Meye Roguy 87]
Round 6 [Sep 8]
Gabon 0-0 Ivory Coast
Group 2
1.EGYPT 6 3 3 0 9- 2 12
2.Mauritania 6 2 1 3 9-10 7 [4 2 0 2 8-6 6]
3.Burundi 6 2 1 3 6- 8 7 [4 2 0 2 5-4 6]
4.Botswana 6 2 1 3 3- 7 7 [4 2 0 2 3-6 6]
Round 1 [Sep 2]
Egypt 4-1 Burundi
[Mohammed Zidan 5, Hosni Abd Rabbou 28, Mohammed Abutreika 39,
Ahmed Hassan
52pen; Soliman 79pen]
Mauritania 4-0 Botswana
[Saidou M'Bodj 2, Karamoko Moussa 10, 23, Yohan Langlet 31]
Round 2
[Oct 7]
Botswana 0-0 Egypt
[Oct 8]
Burundi 3-1 Mauritania
[Yamin Selemani 3, 30, Henry Mbazumutima 44; Buha Ibrahim 7]
Round 3 [Mar 25]
Egypt 3-0 Mauritania
Botswana 1-0 Burundi
Round 4 [Jun 3]
Mauritania 1-1 Egypt
Burundi 1-0 Botswana [in Kigali]
Round 5
[Jun 16]
Botswana 2-1 Mauritania
[Sep 9]
Burundi 0-0 Egypt [in Kigali]
Round 6 [Oct 13]
Egypt 1-0 Botswana
Mauritania 2-1 Burundi
Group 3
1.NIGERIA 6 5 0 1 10- 3 15
2.Uganda 6 3 2 1 8- 3 11
3.Niger 6 1 1 4 5-11 4 [2 1 0 1 3-3 3; 1 ag]
4.Lesotho 6 1 1 4 3- 9 4 [2 1 0 1 3-3 3; 0 ag]
Round 1 [Sep 2]
Uganda 3-0 Lesotho
[Godfrey Massa 28, 40, David Obua 58pen]
Nigeria 2-0 Niger
[Yakubu Aiyegbeni 27, Christian Obodo 60]
Round 2 [Oct 8]
Lesotho 0-1 Nigeria
[Yakubu Aiyegbeni 48]
Niger 0-0 Uganda
Round 3
[Mar 24]
Nigeria 1-0 Uganda
[Mar 24]
Lesotho 3-1 Niger
Round 4
[Jun 2]
Uganda 2-1 Nigeria
[Jun 3]
Niger 2-0 Lesotho
Round 5
[Jun 17]
Niger 1-3 Nigeria
[Jun 19]
Lesotho 0-0 Uganda
Round [Sep 8]
Nigeria 2-0 Lesotho
Uganda 3-1 Niger
Group 4
1.SUDAN 6 5 0 1 13- 4 15
2.TUNISIA 6 4 1 1 12- 3 13
3.Seychelles 6 1 1 4 3-14 4
4.Mauritius 6 0 2 4 3-10 2
NB: Tunisia are the best runners-up
Round 1 [Sep 3]
Sudan 3-0 Seychelles
[Badr Aldeen Galag 20, Haitham Kamal Tambal 77pen, 90]
Mauritius 0-0 Tunisia
Round 2 [Oct 7]
Seychelles 2-1 Mauritius
[Wilnes Brutus 22, 81; Kervin Godon 50]
Tunisia 1-0 Sudan
[Richard Lado 79og]
Round 3
[Mar 24]
Seychelles 0-3 Tunisia
[Issam Jemaa 13, 76, 80]
[Mar 25]
Mauritius 1-2 Sudan
Round 4 [Jun 2]
Sudan 3-0 Mauritius
Tunisia 4-0 Seychelles
Round 5 [Jun 16]
Seychelles 0-2 Sudan
Tunisia 2-0 Mauritius
[Issam Jemaa 44, Nafti 50]
Round 6 [Sep 9]
Mauritius 1-1 Seychelles
Sudan 3-2 Tunisia
Group 5
1.CAMEROON 6 5 0 1 13- 4 15
2.Eq. Guinea 6 3 1 2 6- 7 10
3.Rwanda 6 2 0 4 10-11 6
4.Liberia 6 1 1 4 6-13 4
Round 1 [Sep 3]
Rwanda 0-3 Cameroon
[Guy Feutchine 55, Geremi Njitap 62, Landry Nguemo 84]
Equatorial Guinea 2-1 Liberia
[Juan Ramon Epitie 24, Rodolfo Bodipo 88; Zah Kringar 35]
Round 2
[Oct 7]
Cameroon 3-0 Equatorial Guinea
[Mohamadou Idrissou 72, 89, Achille Webo 80]
[Oct 8]
Liberia 3-2 Rwanda
[Francis Doe 24, Oliver Makor 68, Dioh Williams 76;
Olivier Karekezi 70, Abedi Mulenda 78]
Round 3
[Mar 24]
Cameroon 3-1 Liberia
[Mar 25]
Equatorial Guinea 3-1 Rwanda
Round 4
[Jun 2]
Rwanda 2-0 Equatorial Guinea
[Jun 3]
Liberia 1-2 Cameroon
Round 5 [Jun 17]
Cameroon 2-1 Rwanda
Liberia 0-0 Equatorial Guinea
Round 6
[Sep 8]
Rwanda 4-0 Liberia
[Sep 9]
Equatorial Guinea 1-0 Cameroon
Group 6
1.ANGOLA 6 4 1 1 16- 5 13
2.Eritrea 6 2 3 1 5- 8 9
3.Kenya 6 2 1 3 6- 7 7
4.Swaziland 6 0 3 3 0- 7 3
Round 1
[Sep 2]
Kenya 1-2 Eritrea
[Robert Mambo 64; Arnold Origi 59og, Yednekachew Shimanugus 67]
[Sep 3]
Swaziland 0-2 Angola
[Joao 'Jamba' Pereira 21, Manuel 'Loco' Cange 80]
Round 2
[Oct 7]
Eritrea 0-0 Swaziland
[Oct 8]
Angola 3-1 Kenya
[Flavio Amado 27, 68, Mateus 60; Boniface Abani 81]
Round 3 [Mar 25]
Kenya 2-0 Swaziland
Angola 6-1 Eritrea
Round 4
[Jun 2]
Eritrea 1-1 Angola
[Jun 3]
Swaziland 0-0 Kenya
Round 5
[Jun 16]
Eritrea 1-0 Kenya
[Jun 17]
Angola 3-0 Swaziland
Round 6
[Sep 8]
Kenya 2-1 Angola
[Sep 9]
Swaziland 0-0 Eritrea
Group 7
1.SENEGAL 6 3 2 1 12- 3 11
2.Mozambique 6 2 3 1 5- 3 9
3.Tanzania 6 2 2 2 4- 7 8
4.Burkina Faso 6 1 1 4 4-12 4
Round 1 [Sep 2]
Tanzania 2-1 Burkina Faso
[Harouna Bamogo 27og, Nizar Halfan 65; Abdulaye Cissé 37]
Senegal 2-0 Mozambique
[Moussa Ndiaye 33 (also given as Fernando Matolo 33og), Nguirane Ndao 61]
Round 2
[Oct 7]
Burkina Faso 1-0 Senegal
[Narcisse Yameogo 63pen]
[Oct 8]
Mozambique 0-0 Tanzania
Round 3 [Mar 24]
Senegal 4-0 Tanzania
Burkina Faso 1-1 Mozambique
Round 4
[Jun 2]
Tanzania 1-1 Senegal
[Jun 3]
Mozambique 3-0 Burkina Faso
Round 5
[Jun 16]
Burkina Faso 0-1 Tanzania
[Jun 17]
Mozambique 0-0 Senegal
Round 6 [Sep 8]
Senegal 5-1 Burkina Faso
Tanzania 0-1 Mozambique
Group 8
1.GUINEA 6 3 2 1 10- 3 11
2.Algeria 6 2 2 2 6- 6 8 [2 1 0 1 2-2 3; 1 ag]
3.Gambia 6 2 2 2 6- 6 8 [2 1 0 1 2-2 3; 0 ag]
4.Cape Verde 6 1 2 3 3-10 5
Round 1 [Sep 3]
Guinea 0-0 Algeria
Gambia 2-0 Cape Verde
[Jatto Ceesay 8pen, Assan Jatta 88]
Round 2 [Oct 7]
Algeria 1-0 Gambia
[Karim Ziani 75pen]
Cape Verde 1-0 Guinea
['Lito' 52]
Round 3 [Mar 24]
Gambia 0-2 Guinea
Algeria 2-0 Cape Verde
Round 4
[Jun 2]
Cape Verde 2-2 Algeria
[Jun 3]
Guinea 2-2 Gambia
Round 5 [Jun 16]
Algeria 0-2 Guinea
Cape Verde 0-0 Gambia
Round 6 [Sep 9]
Gambia 2-1 Algeria
Guinea 4-0 Cape Verde
Group 9
1.MALI 6 3 3 0 10- 1 12
2.BENIN 6 3 2 1 10- 4 11
3.Togo 6 3 0 3 7- 9 9
4.Sierra Leone 6 0 1 5 1-14 1
NB: Benin second best runners-up (shared with South Africa)
Round 1 [Sep 3]
Sierra Leone 0-0 Mali
Togo 2-1 Benin
[Thomas Dossevi 15, Komlan Amewou 75; Abou Maiga 85]
Round 2 [Oct 8]
Mali 1-0 Togo
[Dramane Traore 90+1]
Benin 2-0 Sierra Leone
[Rachad Chitou 22, Mouri Ogoubiyi 77]
Round 3
[Mar 24]
Togo 3-1 Sierra Leone
[Mar 25]
Mali 1-1 Benin
Round 4 [Jun 3]
Sierra Leone 0-1 Togo
Benin 0-0 Mali
Round 5 [Jun 17]
Mali 6-0 Sierra Leone
Benin 4-1 Togo
Round 6 [Oct 12]
Togo 0-2 Mali
Sierra Leone 0-2 Benin
Group 10
1.NAMIBIA 6 3 1 2 9- 8 10
2.Congo-Kinsh. 6 2 3 1 8- 6 9
3.Libya 6 2 2 2 7- 6 8
4.Ethiopia 6 2 0 4 5- 9 6
Round 1 [Sep 3]
Ethiopia 1-0 Libya
[Dawit Meberahtu 15]
Congo-Kinshasa 3-2 Namibia
[Blaise Lelo Mbele 32, Dieudonné Kalulika 62, Fuanda Kinkela 82;
Sydney Plaatjies 37, 60]
Round 2
[Oct 7]
Namibia 1-0 Ethiopia
[Quinton Jacobs 18pen]
[Oct 8]
Lybia 1-1 Congo-Kinshasa
[Khaled Hussein 57; Serge Bageta Dikilu 37]
Round 3
[Mar 25]
Libya 2-1 Namibia
[Apr 29]
Congo-Kinshasa 2-0 Ethiopia
Round 4
[Jun 1]
Ethiopia 1-0 Congo-Kinshasa
[Jun 2]
Namibia 1-0 Libya
Round 5
[Jun 16]
Namibia 1-1 Congo-Kinshasa
[Jun 17]
Libya 3-1 Ethiopia
Round 6 [Sep 8]
Congo-Kinshasa 1-1 Libya
Ethiopia 2-3 Namibia
Group 11
1.ZAMBIA 6 3 2 1 9- 3 11 [2 1 0 1 3-2 3]
2.SOUTH AFRICA 6 3 2 1 10- 4 11 [2 1 0 1 2-3 3]
3.Congo-Brazz. 6 1 4 1 5- 6 7
4.Chad 6 0 2 4 3-14 2
NB: South Africa second best runners-up (shared with Benin)
Round 1
[Sep 2]
South Africa 0-0 Congo-Brazzaville
[Sep 3]
Chad 0-2 Zambia
[James Chamanga 47, Dube Phiri 69]
Round 2 [Oct 8]
Congo-Brazzaville 3-1 Chad
[Abdoulaye Brice 25, Christ Malonga 32, Ondama 46; Mostonga 89]
Zambia 0-1 South Africa
[Aaron Mokoena 28]
Round 3
[Mar 24]
Chad 0-3 South Africa
[Surprise Moriri 32, Delron Buckley 45+1, Sibusiso Zuma 78]
[Mar 25]
Congo-Brazzaville 0-0 Zambia
Round 4 [Jun 2]
South Africa 4-0 Chad
Zambia 3-0 Congo-Brazzaville
Round 5
[Jun 16]
Zambia 1-1 Chad
[Collins Mbesuma 50; Hillaire Kedgui 18]
[Jun 17]
Congo-Brazzaville 1-1 South Africa
[Jean-Vivien Bantimba 65; Sibusiso Zuma 46]
Round 6 [Sep 9]
Chad 1-1 Congo-Brazzaville
South Africa 1-3 Zambia
Group 12
1.MOROCCO 4 3 1 0 6- 1 10
2.Zimbabwe 4 1 1 2 4- 5 4
3.Malawi 4 1 0 3 2- 6 3
Round 1 [Sep 2]
Morocco 2-0 Malawi
[
Marouane Chamakh
53, Mbarek Boussoufa 76]
Round 2 [Oct 7]
Malawi 1-0 Zimbabwe
[Moses Chavula 78]
Round 3 [Mar 25]
Zimbabwe 1-1 Morocco
Round 4 [Jun 2]
Morocco 2-0 Zimbabwe
Round 5 [Jun 16]
Malawi 0-1 Morocco
Round 6 [Sep 9]
Zimbabwe 3-1 Malawi
Final Tournament (Ghana)
NB: Ghana qualified as hosts
Group A [in Accra]
20- 1-08 Ghana 2-1 Guinea
21- 1-08 Namibia 1-5 Morocco
24- 1-08 Guinea 3-2 Morocco
24- 1-08 Ghana 1-0 Namibia
28- 1-08 Guinea 1-1 Namibia [in Sekondi-Takoradi]
28- 1-08 Ghana 2-0 Morocco
1.GHANA 3 3 0 0 5- 1 9
2.GUINEA 3 1 1 1 5- 5 4
3.Morocco 3 1 0 2 7- 6 3
4.Namibia 3 0 1 2 2- 7 1
Group B [in Sekondi-Takoradi]
21- 1-08 Nigeria 0-1 Ivory Coast
21- 1-08 Mali 1-0 Benin
25- 1-08 Ivory Coast 4-1 Benin
25- 1-08 Nigeria 0-0 Mali
29- 1-08 Ivory Coast 3-0 Mali [in Accra]
29- 1-08 Nigeria 2-0 Benin
1.IVORY COAST 3 3 0 0 8- 1 9
2.NIGERIA 3 1 1 1 2- 1 4 [1 0 1 0 0-0 1]
3.Mali 3 1 1 1 1- 3 4 [1 0 1 0 0-0 1]
4.Benin 3 0 0 3 1- 7 0
Group C [in Kumasi]
22- 1-08 Egypt 4-2 Cameroon
22- 1-08 Sudan 0-3 Zambia
26- 1-08 Cameroon 5-1 Zambia
26- 1-08 Egypt 3-0 Sudan
30- 1-08 Cameroon 3-0 Sudan [in Tamale]
30- 1-08 Egypt 1-1 Zambia
1.EGYPT 3 2 1 0 8- 3 7
2.CAMEROON 3 2 0 1 10- 5 6
3.Zambia 3 1 1 1 5- 6 4
4.Sudan 3 0 0 3 0- 9 0
Group D [in Tamale]
23- 1-08 Tunisia 2-2 Senegal
23- 1-08 South Africa 1-1 Angola
27- 1-08 Senegal 1-3 Angola
27- 1-08 Tunisia 3-1 South Africa
31- 1-08 Senegal 1-1 South Africa
31- 1-08 Tunisia 0-0 Angola [in Kumasi]
1.TUNISIA 3 1 2 0 5- 3 5 [1 0 1 0 0-0 1]
2.ANGOLA 3 1 2 0 4- 2 5 [1 0 1 0 0-0 1]
3.Senegal 3 0 2 1 4- 6 2 [1 0 1 0 1-1 1]
4.South Africa 3 0 2 1 3- 5 2 [1 0 1 0 1-1 1]
Quarterfinals
3- 2-08 Ghana 2-1 Nigeria [in Accra]
3- 2-08 Ivory Coast 5-0 Guinea [in Sekondi-Takoradi]
4- 2-08 Egypt 2-1 Angola [in Kumasi]
4- 2-08 Tunisia 2-3 Cameroon [aet] [in Tamale]
Semifinals
7- 2-08 Ghana 0-1 Cameroon [in Accra]
7- 2-08 Ivory Coast 1-4 Egypt [in Kumasi]
Third Place Match
9- 2-08 Ghana 4-2 Ivory Coast [in Kumasi]
Final
10- 2-08 Cameroon 0-1 Egypt [in Accra]
Copyright Sportquick/Promedi
.,.
Copyright Sportquick/Promedi