Coupe d'Afrique des Nations (CAN) Par équipes - Hommes - 2000
African Nations Cup 2000
Qualifying Tournament
Egypt qualify as holders
Ghana and Nigeria qualify as hosts [Zimbabwe were strapped of hosting]
Preliminary Round
31- 7-98 Tripoli Libya 1-3 Algeria
[?; A. Tasfaout 56, 75, Dob Fodil 82; att: 40,000]
14- 8-98 Algiers Algeria 3-0 Libya
[L.Adjali 9, K.Boukuessassa 57, A. Tasfaout 65; att: 35,000]
1- 8-98 Cotonou Benin 2-1 Angola
[O.Tchomogo 6, 32; A. Chicangala 65; att: 8,000]
16- 8-98 Luanda Angola 2-0 Benin
[F. Maceio (2); att: 16,000]
2- 8-98 Bamako Mali 3-0 Cape Verde
[att: 15,000]
16- 8-98 Praia Cape Verde 0-0 Mali
[att: 6,000]
2- 8-98 N'Djaména Chad 1-1 Congo-Brazzaville
[att: 6,500]
16- 8-98 Pointe Noire Congo-Brazzav. 0-0 Chad
[att: 5,000]
23- 8-98 Cairo (Egypt) Eritrea w/o Ethiopia
Ethiopia withdrew, Eritrea bye
2- 8-98 Bata Equat. Guinea 0-2 Gabon
[Bounguendza 60, N.Nguema 65; att: 11,000]
16- 8-98 Libreville Gabon 3-0 Equatorial Guinea
[att: 6,000]
31- 7-98 Nairobi (Kenya) Djibouti 0-3 Kenya
[Sunguti 4, 20, Omondi 70; att: 12,000]
15- 8-98 Nairobi Kenya 9-1 Djibouti
[Okoth 3, 6, 67, Sunguti 19, 26, Odour 30, 85,
Ambani 75, 83; att: 15,000]
2- 8-98 Niamey Niger 2-1 Liberia
[M.Ide 5pen, S.Yataga 44; M.Massa 87; att: 4,000]
16- 8-98 Monrovia Liberia 2-0 Niger
[G.Wreh 30, Z.Roberts 45; att: 10,000]
2- 8-98 Mbabane Swaziland 1-2 Madagascar
[M.Dlamini 28; E.Rasoanaivo 22, F.Mosa 61; att: 1,000]
23- 8-98 Antananarivo Madagascar 1-1 Swaziland
[M.Ruphin 15; S Dlamini 49; att: 30,000]
2- 8-98 Maseru Lesotho 1-1 Mauritius
[L.Seema 27pen; J.Chundusamy 3; att: 9,000]
23- 8-98 Curepipe Mauritius 3-1 Lesotho
[J.Chundusamy 34, C.Perle 35, J.Ithier 90; M.Mohapi 75;
att: 200]
2- 8-98 Gaborone Botswana 0-0 Mozambique
[att: 6,000]
15- 8-98 Maputo Mozambique 2-1 Botswana
[D.Monteiro (2); ?; att: 25,000]
1- 8-98 Windhoek Namibia 2-1 Malawi
[Samaria 9, R.Nauseb 60; Nakhumwa 22; att: 5,000]
15- 8-98 Blantyre Malawi 0-1 Namibia
[R.Nauseb 15; att: 8,000]
2- 8-98 Senegal w/o Gambia
16- 8-98 Gambia n/p Senegal
Gambia withdrew, Senegal bye
2- 8-98 Sierra Leone w/o Mauritania
16- 8-98 Mauritania n/p Sierra Leone
Mauritania withdrew, Sierra Leone bye
2- 8-98 Bujumbura Burundi 1-0 Tanzania
[J.Mbuyi 47; att: 5,000]
15- 8-98 Dar es Salaam Tanzania 0-1 Burundi
[D.Shabani 88; att: 7,000]
2- 8-98 Libreville (Gab) Sao Tome/Pr. 0-4 Togo
[K.Noutsoudgen 9pen, 19, Goumani 54, Yedibahoma 77; att: 3,000]
18- 8-98 Lomé Togo 2-0 Sao Tome e Principe
[K.Noutsoudgen 4, K.Ajangba 71; att: 4,000]
1- 8-98 Kampala Uganda 5-0 Rwanda
[Musisi 1, 43, 47, P.Obwinyi 42, J.Mutyaba 83; att: 18,000]
16- 8-98 Kigali Rwanda 0-0 Uganda
[att: 15,000]
Group 1
4-10-98 Douala Cameroon 1-3 Ghana [annulled]
[S.Olembe 35; C.Akunnor 12, S.Johnson 35, A.Nyarko 89;
att: 40,000]
4-10-98 Maputo Mozambique 3-1 Eritrea
[att: 25,000]
23- 1-99 Asmara Eritrea 0-0 Cameroon
[att: 5,000]
24- 1-99 Accra Ghana 1-0 Mozambique [annulled]
[C.Akunnor 54; att: 30,000]
28- 2-99 Yaoundé Cameroon 1-0 Mozambique
[P.Mboma 25; att: 55,000]
28- 2-99 Accra Ghana 5-0 Eritrea [annulled]
[P.Yaw 28, 56, 84, Quaye 68, ?; att: 50,000]
11- 4-99 Maputo Mozambique 1-6 Cameroon
[Tico-Tico 60; JD.Job 26, 28, P.Mboma 33, 42, P.Njanka 74,
P.Suffo 83; att: 18,000]
6- 6-99 Yaoundé Cameroon 1-0 Eritrea
[R.Song 32]
19- 6-99 Asmara Eritrea 1-0 Mozambique
[Y.Fishaye 81; att: 5,000]
1.CAMEROON 4 3 1 0 8- 1 10
2.Eritrea 4 1 1 2 2- 4 4
3.Mozambique 4 1 0 3 4- 9 3
NB: Ghana qualified as hosts as of 15- 3-99
Eritrea qualified for Playoff
Group 2
3-10-98 Casablanca Morocco 3-0 Sierra Leone [annulled]
[Y.Chippo 22, S.Bassir 42, A.Hadda 82; att: 25,000]
4-10-98 Lomé Togo 2-0 Guinea
[S.Tadjou 5pen, W.Lantame 58; att: 15,000]
24- 1-99 Conakry Guinea 1-1 Morocco
[S.Oulare 30; M.Hadji 46; att: 18,000]
28- 2-99 Lomé Togo 2-3 Morocco
[Kossi 32, Goumani 63; A.Hadda 2, 72, M.Hadji 39;
att: 15,000]
11- 4-99 Casablanca Morocco 1-1 Togo
[Y.Chippo 40; Oyawole 67; att: 50,000]
6- 6-99 Rabat Morocco 1-0 Guinea
[A.Hadda 6; att: 70,000]
20- 6-99 Conakry Guinea 2-1 Togo
[F.Camara 53, 64; Flawo 61; att: 28,000]
1.MOROCCO 4 2 2 0 6- 4 8
2.TOGO 4 1 1 2 6- 6 4
3.Guinea 4 1 1 2 3- 5 4
NB: Sierra Leone disqualified as of 22- 3-99
Group 3
3-10-98 Windhoek Namibia 0-1 Congo-Brazzaville
[B.Mokossi 80; att: 10,000]
4-10-98 Bamako Mali 0-1 Ivory Coast
[B.Koné 87; att: 15,000]
24- 1-99 Abidjan Ivory Coast 3-0 Namibia
[M.Diallo 10, 90, I.Diomande 32; att: 15,000]
24- 1-99 Pointe Noire Congo-Brazzav. 0-0 Mali
28- 2-99 Pointe Noire Congo-Brazzav. 1-0 Ivory Coast
[Ntounou 10; att; 12,000]
11- 4-99 Bamako Mali 2-1 Namibia
[?, M.Dissa; M.Ouseb; att: 20,000]
11- 4-99 Abidjan Ivory Coast 2-0 Congo-Brazzaville
[I.Bakayoko 20, J.Tiéhi 25; att: 40,000]
8- 5-99 Windhoek Namibia 0-0 Mali
[att: 10,000]
5- 6-99 Windhoek Namibia 1-1 Ivory Coast
[Jacobs 56; H.Diallo 78; att: 10,000]
6- 6-99 Bamako Mali 3-1 Congo-Brazzaville
[?, ?, ?; R.Buitys 20]
20- 6-99 Abidjan Ivory Coast 0-0 Mali
[att: 45,000]
20- 6-99 Pointe Noire Congo-Brazzav. 3-0 Namibia
[R.Bokatola 24, R.Buitys 53, R.Guié-Mien 87]
1.IVORY COAST 6 3 2 1 7- 2 11
2.CONGO-BRAZZAVILLE 6 3 1 2 6- 5 10
3.Mali 6 2 3 1 5- 3 9
4.Namibia 6 0 2 4 2-10 2
Group 4
3-10-98 Johannesburg South Africa 1-0 Angola
[Bartlett 86; att: 20,000]
4-10-98 Libreville Gabon 2-0 Mauritius
[D.Londo 17, Makaya 42; att: 6,000]
23- 1-99 Curepipe Mauritius 1-1 South Africa
[Periatambee 55; Masinga 44; att: 2,385]
24- 1-99 Luanda Angola 3-1 Gabon
[Akwa 7, 51, 90; J.Martin 34; att: 15,000]
27- 2-99 Mabopane South Africa 4-1 Gabon
[Moeti 45, Masinga 50, Bartlett 57, McCarthy 80;
N.Nguema 27; att: 50,000]
28- 2-99 Luanda Angola 0-2 Mauritius
[C.Perle 29, J.Bax 84; att: 25,000]
10- 4-99 Libreville Gabon 1-0 South Africa
[D.Londo 93pen; att: 18,000]
10- 4-99 Curepipe Mauritius 1-1 Angola
[C.Perle 31; M.Agostinho 16; att: 3,979]
5- 6-99 Durban South Africa 2-0 Mauritius
[Mngomeni 57, McCarthy 80; att: 45,000]
6- 6-99 Libreville Gabon 3-1 Angola
[N.Nguema 17, 40, Amegasse 80; Valente 81]
20- 6-99 Luanda Angola 2-2 South Africa
[Zico 67, Jabaru 69; Mkhalele 32, 48; att: 25,000]
20- 6-99 Avirons(Reunion) Mauritius 2-2 Gabon
[François 45, C.Perle 73; Nzaboutamba 37, N.Nguema 72;
att: 100]
1.SOUTH AFRICA 6 3 2 1 10- 5 11
2.GABON 6 3 1 2 10-10 10
3.Mauritius 6 1 3 2 6- 8 6
4.Angola 6 1 2 3 7-10 5
Group 5
4-10-98 Ouagadougou Burkina Faso 0-0 Nigeria [annulled]
[att: 30,000]
13-12-98 Bujumbura Burundi 1-0 Senegal
[W.Sutche 18]
23- 1-99 Abeokuta Nigeria 2-0 Burundi [annulled]
[Lawal 38, F.George 70; att: 7,000]
23- 1-99 Dakar Senegal 1-1 Burkina Faso
[S.Keita 31; Campo 54; att: 40,000]
28- 2-99 Dakar Senegal 1-1 Nigeria [annulled]
[S.Keita 69; Akpoborie 75; att: 55,000]
28- 2-99 Bujumbura Burundi 1-2 Burkina Faso
[D.Kitenge 24pen; M.Zongo, R.Kambou 60; att: 8,000]
11- 4-99 Ouagadougou Burkina Faso 3-1 Burundi
[O.Ramadani 3og, M.Zongo 6pen, B.Zongo 15; D.Mosi 29';
att: 25,000]
6- 6-99 Ouagadougou Burkina Faso 2-2 Senegal
[Ouedraogo 45, Koné 80; H.Camara 20, P.Diop 59; att: 25,000]
19- 6-99 Dakar Senegal 1-0 Burundi
[S.Keita 10; att: 20,000]
1.BURKINA FASO 4 2 2 0 8- 5 8
2.Senegal 4 1 2 1 4- 4 5
3.Burundi 4 1 0 3 3- 6 3
NB: Nigeria qualified as hosts as of 15- 3-99
Senegal qualified for Playoff
Group 6
3-10-98 Nairobi Kenya 1-1 Madagascar
[M.Otieno 11pen; M.Ruphin 64; att: 12,000]
4-10-98 Lusaka Zambia 1-1 Congo-Kinshasa
[R.Kilambe 46; Nsunda 44; att: 30,000]
24- 1-99 Antananarivo Madagascar 1-2 Zambia
[E.Rasoanaivo 65; R.Kilambe 85, Milanzi 87; att: 4,000]
24- 1-99 Kinshasa Congo-Kinshasa 2-1 Kenya
[Kanyengele 15, 85; Otoch 66; att: 75,000]
28- 2-99 Nairobi Kenya 0-1 Zambia
[D.Lota 9; att: 30,000]
28- 2-99 Antananarivo Madagascar 3-1 Congo-Kinshasa
[R.Menakely 42, E.Rasoanaivo 64, 74; Mbaye 81; att: 35,000]
10- 4-99 Lusaka Zambia 1-0 Kenya
[F.Kamwandi 40; att: 40,000]
11- 4-99 Kinshasa Congo-Kinshasa 2-0 Madagascar
[K.Okidankoy 7, L.Epangala 46; att: 75,000]
6- 6-99 Nairobi Kenya 0-1 Congo-Kinshasa
[Akwana 20og; att: 20,000]
6- 6-99 Chililabombwe Zambia 3-0 Madagascar
[Banda 1, 22, D.Lota 85; att: 4,500]
20- 6-99 Kinshasa Congo-Kinshasa 0-1 Zambia
[Sinkala 46pen; att: 40,000]
20- 6-99 Antananarivo Madagascar 1-1 Kenya
1.ZAMBIA 6 5 1 0 9- 2 16
2.CONGO-KINSHASA 6 3 1 2 7- 6 10
3.Madagascar 6 1 2 3 6-10 5
4.Kenya 6 0 2 4 3- 7 2
Group 7
2-10-98 Kampala Uganda 2-1 Algeria
[H.Mubiru 75, 90; B.Dziri 79; att: 25,000]
4-10-98 Tunis Tunisia 2-1 Liberia
[A.Sellimi 41, 90pen; K.Sebwe 32; att: 25,000]
24- 1-99 Algiers Algeria 0-1 Tunisia
[F.Rouissi 44; att: 50,000]
24- 1-99 Monrovia Liberia 2-0 Uganda
[Z.Roberts 20, Jebrow 38; att: 11,000]
27- 2-99 Tunis Tunisia 6-0 Uganda
[M.Kanzari 16, R.Jaidi 33, M.Boukadida 57, A.Sellimi 61pen,
F.Rouissi 83, H.Gabsi 85; att: 35,000]
28- 2-99 Monrovia Liberia 1-1 Algeria
[Z.Roberts; R.Saifi; att: 30,000]
9- 4-99 Annaba Algeria 4-1 Liberia
[H.Merakchi 40, 45, R.Saifi 60, Kpoto 85og; Konlwoh 61;
att: 40,000]
10- 4-99 Kampala Uganda 0-2 Tunisia
[H.Gabsi 18, F.Rouissi 40; att: 25,000]
5- 6-99 Kampala Uganda 1-0 Liberia
[Ssozi 84; att: 10,000]
6- 6-99 Tunis Tunisia 2-0 Algeria
[I.Mhadhibi 55, T.Thabet 90; att: 25,000]
20- 6-99 Algiers Algeria 2-0 Uganda
[H.Merakchi 39, 56; att: 20,000]
20- 6-99 Monrovia Liberia 2-0 Tunisia
[Makor 50pen, Weah 85; att: 18,000]
1.TUNISIA 6 5 0 1 13- 3 15
2.ALGERIA 6 2 1 3 8- 7 7
3.Liberia 6 2 1 3 7- 8 7
4.Uganda 6 2 0 4 3-13 6
Playoff Group
Playoff: the runners-up of groups 1 and 5 join Zimbabwe in
a playoff for one place in the final tournament.
4- 7-99 Asmara Eritrea 0-1 Zimbabwe
[Tewolde 25og (given to A.Ndlovu by some sources; att: 10,000]
18- 7-99 Dakar Senegal 6-2 Eritrea
[P.Sene 2, S.Keita 21, 52, O.Traoré 30, 40, M.Ndiaye 60;
Abraha 58, Tshesalan 68; att: 20,000]
1- 8-99 Harare Zimbabwe 2-1 Senegal
[P.Ndlovu 8, A.Sawu 55; O.Traoré 77; att: 40,000]
8- 8-99 Dakar Senegal 2-0 Zimbabwe
[M.Ndiaye 15,O.Diop 86; att: 40,000]
15- 8-99 Harare Zimbabwe 4-0 Eritrea
[A.Ndlovu 61, A.Sawu 69, 75, 90]
21- 8-99 Asmara Eritrea 0-2 Senegal
[H.Camara 55, M.Touré 80; att: 5,000]
1.SENEGAL 4 3 0 1 11- 4 9
2.Zimbabwe 4 3 0 1 7- 3 9
3.Eritrea 4 0 0 4 2-13 0
Final Tournament (Ghana and Nigeria)
Egypt qualified as holders. Ghana and Nigeria as (replacement) hosts.
NB: hosting right taken from Zimbabwe on February 8, 1999;
on Mar 15, CAF selected Ghana and Nigeria as hosts.
NB: click here for details final tournament
Group 1 (Accra and Kumasi)
22- 1-00 Accra Ghana 1-1 Cameroon
[Kwame Ayew 57; Marc-Vivien Foe 20]
24- 1-00 Accra Ivory Coast 1-1 Togo
[Tchiresso Guel 38pen; Lantame Ouadja 62]
27- 1-00 Accra Ghana 2-0 Togo
[Kwame Ayew 28, Otto Addo 37]
28- 1-00 Accra Cameroon 3-0 Ivory Coast
[Raymond Kalla 29,
Samuel Eto'o
45, Patrick Mboma 90]
31- 1-00 Accra Ghana 0-2 Ivory Coast
[
Bonaventure Kalou
45, Donald-Olivier Sie 84]
31- 1-00 Kumasi Cameroon 0-1 Togo
[Massamesso Tchangai 19]
1.CAMEROON 3 1 1 1 4- 2 4
2.GHANA 3 1 1 1 3- 3 4
3.Ivory Coast 3 1 1 1 3- 4 4
4.Togo 3 1 1 1 2- 3 4
Group 2 (Kumasi and Accra)
23- 1-00 Kumasi South Africa 3-1 Gabon
[Dumisa Ngobe 43, Shaun Barlett 55, 78; Chiva Star Nzigou 21]
24- 1-00 Kumasi Algeria 0-0 Congo-Kinshasa
27- 1-00 Kumasi South Africa 1-0 Congo-Kinshasa
[Shaun Bartlett 44]
29- 1-00 Kumasi Gabon 1-3 Algeria
[Bruno Mbanangoye 90; Farid Ghazi 12, Abdelhafid Tasfaout 41,
Billel Dziri 90 (1-3)]
2- 2-00 Kumasi South Africa 1-1 Algeria
[Shaun Bartlett 2; Fawzi Moussouni 52]
2- 2-00 Accra Gabon 0-0 Congo-Kinshasa
1.SOUTH AFRICA 3 2 1 0 5- 2 7
2.ALGERIA 3 1 2 0 4- 2 5
3.Congo-Kinshasa 3 0 2 1 0- 1 2
4.Gabon 3 0 1 2 2- 6 1
Group 3 (Kano and Lagos)
23- 1-00 Kano Egypt 2-0 Zambia
[Yasser Radwan 37,
Hossam Hassan
50]
25- 1-00 Kano Burkina Faso 1-3 Senegal
[Ousmane Sanou 65; Henri Camara 4, Papa Sarr 45,
Salif Keita
85]
28- 1-00 Kano Egypt 1-0 Senegal
[
Hossam Hassan
39]
29- 1-00 Kano Zambia 1-1 Burkina Faso
[Dennis Lota 16; Alassane Ouedraogo 90]
1- 2-00 Kano Egypt 4-2 Burkina Faso
[Ahmed Salah Hosni 29,
Hossam Hassan
73pen, Hani Ramzi 84,
Abdulhalim Ali 88; Ismael Koudou 9, Ousmane Sanou 23]
1- 2-00 Lagos Zambia 2-2 Senegal
[Henri Camara 47, Abdoulaye Mbaye 80; Laughter Chilembi 52,
Kalusha Bwalya
87pen ]
1.EGYPT 3 3 0 0 7- 2 9
2.SENEGAL 3 1 1 1 5- 4 4
3.Zambia 3 0 2 1 3- 5 2
4.Burkina Faso 3 0 1 2 4- 8 1
Group 4 (Lagos and Kano)
23- 1-00 Lagos Nigeria 4-2 Tunisia
[Austin Okocha 28, 58, Victor Ikpeba 71, 77;
Adel Sellimi 49, Zoubeir Beya 90]
25- 1-00 Lagos Morocco 1-0 Congo-Brazzaville
[Salaheddine Bassir 85]
28- 1-00 Lagos Nigeria 0-0 Congo-Brazzaville
29- 1-00 Lagos Tunisia 0-0 Morocco
3- 2-00 Lagos Nigeria 2-0 Morocco
[Finidi George 29, Julius Aghahowa 81]
3- 2-00 Kano Tunisia 1-0 Congo-Brazzaville
[Rahdi Jaidi 17]
1.NIGERIA 3 2 1 0 6- 2 7
2.TUNISIA 3 1 1 1 3- 4 4
3.Morocco 3 1 1 1 1- 2 4
4.Congo-Brazzaville 3 0 1 2 0- 2 1
Quarterfinals
6- 2-00 Accra Cameroon 2-1 Algeria
[
Samuel Eto'o
8, Marc-Vivien Foe 24; Abdelhafid Tasfaout 79]
6- 2-00 Kumasi South Africa 1-0 Ghana
[Siyabonga Nomvete 42]
7- 2-00 Kano Egypt 0-1 Tunisia
[Khaled Badra 22pen]
7- 2-00 Lagos Nigeria 2-1 Senegal [aet]
[Julius Aghahowa 84, 92; Kalidou Fadiga 6]
Semifinals
10- 2-00 Accra Cameroon 3-0 Tunisia
[Patrick Mboma 49, 88,
Samuel Eto'o
83]
10- 2-00 Lagos Nigeria 2-0 South Africa
[Tijani Babangida 1, 34]
Third Place Match
12- 2-00 Accra South Africa 2-2 Tunisia [aet, 4-3 pen]
[Shaun Bartlett 11, Siyabonga Novmete 62; Ali Zitouni 28, 90]
Final
13- 2-00 Lagos Nigeria 2-2 Cameroon [aet, 3-4 pen]
[Raphael Chukwu 45, Austin Okocha 46 ;
Samuel Eto'o
26,
Patrick Mboma 31]
Topscorer: Shaun Bartlett (South Africa) 5 goals
Final Tournament - Squad Lists
NB: family names are listed ahead of first names.
Algeria:
1 Benabdellah Abdesslam 12/ 1/64 MC Oran
2 Mamouni Maamar 28/ 2/76 Havre AC, France
3 Benhamlat Abdelaziz 22/ 3/74 JS Kabylie
4 Amrouche Rezki 10/11/70 Club Africain, Tunisia
5 Zeghdoud Mounir 18/11/70 USM Alger
6 Amaouche Yacine / /79 JSM Bejaïa
7 Kraouche Nasreddine 27/ 8/79 FC Metz, France
8 Dziri Billel 21/ 1/72 CS Sedan, France
9 Ghazi Farid 16/ 3/74 ATAC Troyes, France
10 Tasfaout Abdelhafid 11/ 2/69 En Avant Guingamp, France
11 Moussouni Fawzi 8/ 4/72 JS Kabylie
12 Slatni Yacine 3/11/73 MC Alger
13 Haddou Moulay 14/ 6/75 MC Oran
14 Badji Fayçal 15/ 2/73 CR Belouizdad
15 Saïfi Rafik 7/ 2/75 ATAC Troyes, France
16 Hamened Aomar 7/ 2/69 MC Alger
17 Mezouar Brahim 18/ 2/73 CR Belouizdad
18 Saïb Moussa 6/ 3/69 Al Nasr, Saudi Arabia
19 Meçabih Ali 2/ 7/72 MC Oran
20 Meftah Mahieddine 25/ 9/68 USM Alger
21 Merakchi Hamid 28/ 1/76 Gençlerbirligi SK, Turkey
22 Bougherara Lyamine 1/12/71 JS Kabylie
Technical director: Amara Said
Coach: Sandjak Nasser (France)
Burkina Faso:
1 Traoré Mathieu 22/ 4/72 USFA
2 Traoré Seydou 17/ 5/70 Al Ain, UAE
3 Cisse Brahima 10/ 2/76 USFA
4 Sanogo Issa 30/11/71 ASFA Yennenga
5 Dossama Madou 24/ 7/72 Etoile Filante (Ouagadougou)
6 Korbeogo Brahima 23/ 1/75 USFA
7 Koudou Ismael 27/ 9/75 ASFA Yennenga
8 Kone Mamadou 6/ 5/74 Etoile Filante (Ouagadougou)
9 Ouedraogo Alassane 7/ 9/80 RSC Charleroi, Belgium
10 Zongo Mamadou 8/10/80 Vitesse, Netherlands
11 Sanou Ousmane 11/ 3/78 Willem II, Netherlands
12 Traoré Brahima 24/ 2/74 Al Dhaid (?), Saudi Arabia
13 Liande-Gnoka Jean-Michel 20/ 7/80 ASFA Yennenga
14 Dagano Beli Moumini 3/ 1/81 Etoile Filante (Ouagadougou)
15 Troaré Ousmane 7/ 3/77 ASFA Yennenga
16 Sawadogo Issoufou 17/ 6/75 Etoile Filante (Ouagadougou)
17 Fall Amadou Tidiane 22/ 6/75 Etoile Filante (Ouagadougou)
18 Ouedraogo Rahim 8/10/80 FC Twente, Netherlands
19 Barro Oumar 3/ 6/74 Brøndby IF, Denmark
20 Kere Mamadou 2/ 1/82 RSC Charleroi, Belgium
21 Loliga Abraham 19/ 6/82 ASFA Yennenga
22 Soulama Abdoulaye Traoré 29/11/74 ASFA Yennenga
Technical manager: Taelman René, Belgium
Cameroon:
1 Alioum Boukar Samsunspor K, Turkey
2 Atouba Timotée 17/ 8/78 Union de Douala
3 Wome Nlend Pierre 26/ 3/79 Bologna, Italy
4 Song Bahanag Rigobert 1/ 7/76 Liverpool, England
5 Kalla Koned Raymond 22/ 4/75 CF Extremadura, Spain
6 Njanka Pierre 15/ 3/75 RC Strasbourg, France
7 Tchoutang Bernard 2/ 9/76 Roda JC, Netherlands
8 Njitap Fotso Geremi Sorele 20/12/78 Real Madrid, Spain
9 Eto'o Fils Samuel 10/ 3/81 Real Madrid, Spain
10 Mboma Dema H. Patrick 15/11/70 Cagliari, Italy
11 Ndiefe Pius 5/ 7/75 CD Sedan, France
12 Etame Mayer Laurent 19/ 1/77 RCD Mallorca, Spain
13 Mettomo Lucien 19/ 4/77 AS Saint Etienne, France
14 Pensée Bilong Michel 16/ 6/73 Ilhwa Chunma, South Korea
15 Ndo Joseph Cyrille 28/ 4/76 RC Strasbourg, France
16 Bekono Daniel [*]
17 Foe Marc-Vivien 1/ 5/75 West Ham United, England
18 Hamga Innocent 8/ 5/81 Cotonsport Garoua
19 Mahouve Marcel 16/ 1/73 Montpellier HSC, France
20 Olembe René Salomon 8/12/80 FC Nantes, France
21 Job Joseph-Desiré 1/12/77 RC Lens, France
22 Souleymanou Hamidou 22/11/73 Cotonsport Garoua
[*] replaced Andem William (Boavista FC, Portugal, 14/ 6/68) who declined
to participate
Coach: Lechantre Pierre (France)
Congo-Brazzaville:
1 Samba Christian 26/ 3/71 Africa Sports, Ivory Coast
2 Bitoumbou Bathi Annicet 2/ 2/80 Etoile du Congo
3 Diamesso Luc-Arsène 27/12/74 BV Cloppenburg, Germany
4 Nkeoua Jean-Sylvestre 31/12/79 Africa Sports, Ivory Coast
5 Oponga Ayessa Camille 24/ 1/78 Red Star, France
6 Moyimbouabeka Bedel 8/11/77 FC 105, Gabon
7 Bokatola-Lossombo Richard 11/ 4/78 Karlsruher SC (Amateure), Germany
8 Embingou Rock 24/ 9/68 VfL Halle, Germany
9 Akiana Richard 20/ 3/69 Red Star, France
10 Malonga Elie Rock 21/ 9/75 BV Cloppenburg, Germany
11 Ewolo Oscar 9/10/78 SC Amiens, France
12 Younga-Mouhani Macchambès 1/ 8/74 SC Fortuna Köln, Germany
13 Ntounou Maurice 13/ 9/72 Pacy-sur-Eure, France
14 Guié Mien Rolf-Christel 28/10/77 Eintracht Frankfurt, Germany
15 Service Toussaint 1/11/74 Etoile du Congo
16 Etouayo Thierry 29/ 7/77 ASEC, Ivory Coast
17 Eta Modeste 3/ 2/81 TP Mystère
18 Ibara Lucien Fils 7/ 9/74 Bureholzhausen, Germany
19 Ngoma Nanitelamio Georges 7/ 6/78 Sabé (Bouna), Ivory Coast
20 Mackaya-Tchitembo Francis 12/ 8/75 VfR Aalen, Germany
21 Tchimbakala Jules 15/ 1/71 Le Mans UC, France
22 Mouko Barel 5/ 4/79 Manchester (Congo)
Technical director: Otende Charles
Coach: Memy David
Congo-Kinshasa:
1 Mayala Mkueni 12/ 4/78 DC Motema Pembe
2 Bageta Dikulu 24/ 3/78 DC Motema Pembe
3 Kasongo Kabwe 31/ 7/70 GD Chaves, Portugal
4 Yuvuladio Kitutele 5/ 5/78 DC Motema Pembe
5 Bakasu Esele 14/ 9/74 Cambridges FC
6 Mukando Ndjeka 17/11/79 DC Motema Pembe
7 Kasongo Jean Banza 26/ 6/74 VfL Wolfsburg, Germany
8 Nsilulu Makaya 5/ 5/77 Espérance ST, Tunisia
9 Ngonge Félix-Michel 10/ 1/67 Watford, England
10 Mbungu Mputu 21/ 5/80 Al Hilal, Sudan
11 Mamale Emeka 21/10/77 Kaizer Chiefs, South Africa
12 Tokola Nkombe 26/ 3/74 AS Vita Club
13 Mangituka Missilou 26/11/76 Air Zimbabwe Jets, Zimbabwe
14 Dinzey Michel n/a TSV 1860 München, Germany
15 Londji Joseph n/a 1.FC Köln, Germany
16 Kifu Apataki 4/ 9/77 DC Motema Pembe
17 Mulekelayi Kanku 1/ 4/77 FC Lupopo
18 Yemweni Ngidi 4/ 4/73 DC Motema Pembe
19 Mbabu Ndompetelo 6/ 3/70 AS Vita Club
20 Bazamba Epotele 13/ 5/76 AS Dragons
21 Kibwey Mubama 9/ 6/70 Châtellerault, France
22 Mampuya Tusikila 2/ 2/77 AC Sodigraf
Technical director: Kalala Mukendi
Coach: Lusadusu Basilua
Egypt:
1 El Sayed Nader 31/12/72 FC Brugge, Belgium
2 Hassan Ibrahim 10/ 8/68 Al Ahly
3 Omara Mohamed 10/ 6/74 FC Hansa Rostock, Germany
4 Ramzi Hani 10/ 3/69 1.FC Kaiserslautern, Germany
5 El Saqqa Abdelzaher 30/ 1/74 Denizlispor K, Turkey
6 Abdel Hafiz Sayed 27/10/77 Al Ahly
7 Youssef Mohamed 9/10/70 Denizlispor K, Turkey
8 Radwan Yasser 22/ 4/72 FC Hansa Rostock, Germany
9 Hassan Hossam 10/ 8/68 Al Ahly
10 Sabry Abdel Satar 19/ 6/74 SL Benfica, Portugal
11 Said Tarek 5/ 4/78 Zamalek
12 Abdel Moneim Hossam 12/ 2/75 Koacelispor K, Turkey
13 Ali Abdelhalim 24/10/73 Zamalek
14 Imam Hazem 10/ 5/75 De Graafschap, Netherlands
15 Said Ibrahim 16/10/79 Al Ahly
16 El Hadary Essam 15/ 1/73 Al Ahly
17 Hassan Ahmed 2/ 5/75 Kocaelispor K, Turkey
18 Farouk Mohamed 9/10/78 Al Ahly
19 Salah Hosni Ahmed 11/ 7/79 VfB Stuttgart, Germany
20 Khashaba Hady 19/12/72 Al Ahly
21 Abdelaziz Ayman 20/11/78 Zamalek
22 El Sayed Abdel Wahed 3/ 6/77 Zamalek
Technical director: Gili Gérard, France
Coach: Abdel Moneem Mahmoud
Gabon:
1 Deckousshoud Jacques 12/ 5/64 FC 105
2 Antchouet Henri 2/ 8/79 FC 105
3 Mombo Tristan 24/ 8/74 FC 105
4 Mouloungui Jean Martin 30/11/69 no club
5 N'zeng Guy Roger 30/ 5/70 Orlando Pirates, South Africa
6 Mouyouma Dieudonné 5/ 1/75 CA Paris, France
7 Nzue Nguema Théodore 9/11/73 Sporting de Braga, Portugal
8 Tamboucha Imongo Constant 3/ 5/76 FC 105
9 Cousin Daniel 7/ 2/77 Chamois Niortais, France
10 Ogandaga Jonas 1/ 8/75 CO Médenine, Tunisia
11 Amegasse Akoli François 10/10/65 Petrosport
12 Nzighou Chiva Star 24/10/83 FC Nantes, France
13 Mbanangoye Zita Bruno 15/ 7/80 Petrosport
14 Muie Nguema Chantry 11/ 3/80 Petrosport
15 Engo Ondo Eric 1/ 8/70 ES Zarzis, Tunisia
16 Mendome Germain Rufin 21/ 8/70 Aigles Verts
17 Nza-Boutamba Yves 27/ 1/74 ES Zarzis, Tunisia
18 Londo Dieudonné 6/ 6/76 Raja Casablanca, Morocco
19 Nsi-Akue René 9/10/75 FC 105
20 Moubamba Cédric 14/10/79 USM
21 Ossey Armand 19/10/78 União de Leiria, Portugal
22 Souamas Michel 26/ 2/75 Petrosport
Technical director: Dumas Antonio, Brazil
Ghana:
[list as announced by Ghana FA]
1 Kingston Richard 13/ 7/75 Göztepe SK, Turkey
2 Dugbarty Eben 31/ 7/73 FC Lorient, France
3 Kuffour Osei Emmanuel 6/ 4/76 Hearts of Oak
4 Kuffour Osei Samuel 3/ 9/76 FC Bayern München, Germany
5 Baidoo Stephen 25/ 9/76 Fenerbahçe SK, Turkey
6 Gargo Mohammed 19/ 6/75 Udinese, Italy
7 Preko Yaw 8/ 9/74 Fenerbahçe SK, Turkey
8 Edusei Mark
9 Ayew Kwame 28/12/73 Sporting CP, Portugal
10 Akonnor Charles Kwabiam 12/ 3/74 VfL Wolfsburg, Germany
11 Ahinful Augustine 30/11/74 Boavista FC, Portugal
14 Gyan Christian Atta 2/11/78 Feyenoord, Netherlands
15 Johnson Samuel 25/ 7/73 Fenerbahçe SK, Turkey
16 Appiah Stephen 24/12/80 Udinese, Italy
17 Ofori-Quaye Peter 21/ 3/80 Olympiakos, Greece
18 Kennedy Ohene 28/ 3/73 MKE Ankaragücü SK, Turkey
20 Addo Otto 9/ 6/75 BV Borussia Dortmund, Germany
21 Nyarko Alex 15/10/73 RC Lens, France
Mantey Constance 31/ 8/76 Asante Kotoko
Adjei Sammy 18/11/73 Hearts of Oak
Nettey Jacob 25/ 1/76 Hearts of Oak
Addo Daniel 6/11/76 Karlsruher SC, Germany
Coach: Dossena Giuseppe (Italy)
Ivory Coast:
1 Gouaméné Alain 15/ 6/66 Toulouse FC, France
2 Dao Lassina 6/ 2/71 Africa Sports
3 Zere Tape Patrice 20/12/70 KSC Lokeren, Belgium
4 Diabaté Lassina 16/ 9/74 Girondins Bordeaux, France
5 Akassou Ghislain 15/ 2/75 FC Lugano, Switzerland
6 Tebily Olivier 19/12/75 Celtic, Scotland
7 Kone Ibrahima 26/ 7/69 Africa Sports
8 Angan Didier 27/ 8/74 OGC Nice, France
9 Kouassi Koffi Blaise 2/ 2/74 ASEC
10 Bakayoko Ibrahima 31/12/76 Olympique de Marseille, France
11 Diallo Hamed Modibo 18/12/76 Havre AC, France
12 Dié Mhimseia Serge Aristide 4/10/77 Reggina, Italy
13 Siby Badra Aliou 26/ 2/71 ASEC
14 Guel Tchiressoua 27/12/75 AS Saint Etienne, France
15 Kalou Bonaventure 12/ 1/78 Feyenoord, Netherlands
16 Diarra Seydou 16/ 4/68 ASEC
17 Domoraud Depri Cyrille 22/ 7/71 Internazionale FC, Italy
18 Dago Charles 1/11/75 KSC Lokeren, Belgium
19 Abouo Dominique Sam 26/12/73 KSC Lokeren, Belgium
20 Zoko Gnahoua Zepherine 13/ 9/77 ASEC
21 Sie Donald-Olivier 3/ 4/70 RC Paris, France
22 Tizié Jean-Jacques 7/ 9/72 Africa Sports
Technical Manager: Gbonke Tia Martin
Morocco:
1 Chadili Mustapha 14/ 2/73 Raja Casablanca
2 Saber Abdelilah 21/ 4/74 Sporting CP, Portugal
3 El Hadrioui Abdelkarim 6/ 3/72 AZ, Netherlands
4 Fahmi Abdelilah 3/ 8/73 Lille OSC, France
5 Neqrouz Rachid 10/ 4/72 Bari, Italy
6 Naybet Noureddine 10/ 2/70 RC Deportivo (La Coruña), Spain
7 Hadji Mustapha 16/11/71 Coventry City, England
8 Chiba Said 28/ 9/70 AS Nancy, France
9 Hadda Abdeljilil 21/ 3/72 Sporting (Gijón), Spain
10 Ramzi Adil 14/ 7/77 Willem II, Netherlands
11 Kachloul Hassan 19/ 2/73 Southampton, England
12 Fouhami Khalid 25/12/72 Dinamo Bucuresti, Romania
13 Bahja Ahmed 21/12/70 Al Nasr, Saudi Arabia
14 Bassir Salaheddine 5/ 9/72 RC Deportivo (La Coruña), Spain
15 Abrami Lahcen 31/12/69 Gençlerbirligi SK, Turkey
16 Mariana Youssef 13/ 5/74 KAC Marrakesh
17 El Badraoui Mohamed 27/ 6/71 Bursaspor K, Turkey
18 Chippo Youssef 10/ 5/73 Coventry City, England
19 Sellami Jamal 6/10/70 Besiktas JK, Turkey
20 El Khalej Taher 16/ 6/68 SL Benfica, Portugal
21 Benmahmoud Rachid 14/ 9/71 Al Ain, UAE
22 Gassi Abderrafie 27/10/72 FAR Rabat
Technical manager: Michel Henri, France
Assistant coach: M'Barek Biyi
Nigeria:
1 Shorunmu Ike 16/10/67 Besiktas JK, Turkey
2 Okunowo Gbenga 1/ 3/79 SL Benfica, Portugal
3 Babayaro Celestine 29/ 8/78 Chelsea, England
4 Kanu Nwankwo 1/ 8/76 Arsenal, England
5 Iyenemi Furo 17/ 7/78 FC Sion, Switzerland
6 West Taribo 26/ 3/74 Milan, Italy
7
George Finidi
15/ 4/71 Real Betis, Spain
8 Adepoju Mutiu 22/12/70 Real Sociedad, Spain
9 Akpoborie Jonathan 20/10/68 VfL Wolfsburg, Germany
10 Okocha Austin 14/ 8/73 FC Paris Saint Germain, France
11 Lawal Garba 22/ 5/74 Roda JC, Netherlands
12 Egbo Ndubuisi 25/ 7/73 Al Masry, Egypt
13 Babangida Tijani 25/ 9/73 Ajax, Netherlands
14 Amunike Emmanuel 25/12/70 FC Barcelona, Spian
15 Oliseh Sunday 14/ 9/74 Juventus, Italy
16 Sodje Efetobore 5/10/72 Luton Town, England
17 Aghahowa Julius 12/ 2/82 Espérance ST, Tunisia
18 Chukwu Ndukwe 22/ 7/75 Bari, Italy
19 Akwuegbu Benedict 3/11/74 Grazer AK, Austria
20 Ikpeba Victor 12/ 6/73 BV Borussia Dortmund, Germany
21 Okpara Godwin 20/ 9/72 FC Paris Saint Germain, France
22 Akanji Murphy 1/12/77 Julius Berger
Coach: Bonfrère Jo, Netherlands
Senegal:
1 Diallo Oumar 28/ 9/72 OC Khourigba, Morocco
2 Daf Omar 12/ 2/77 FC Sochaux-Montbéliard, France
3 Traoré Oumar 27/ 2/75 no club
4 Diop Papa Malick n/a RC Strasbourg, France
5 Ndiaye Pape Hamadou ASC Ndiambour
6 Sene Papa Daouda 18/11/76 CA Bizertin, Tunisia
7 Camara Henri 10/ 5/77 Neuchâtel Xamax, Switzerland
8 Badji El Hadji Mbaye 25/ 2/76 SA Salé, Morocco
9 Ndiaye Assane 1/ 8/74 Jeanne d'Arc (Dakar)
10 Fadiga Kalilou 30/12/74 FC Brugge, Belgium
11 Keita Salif 19/10/75 Hannover 96, Germany
12 Touré Mame Ibra 23/ 4/71 ASC Ndiambour
13 Diop Vieux Ousmane 9/12/75 Xanthi, Greece
14 Ndiaye Moussa 22/ 2/79 AS Monaco, France
15 Fall Pape Niokhor 15/ 9/77 Jeanne d'Arc (Dakar)
16 Ba Cheikh Sidy 21/ 3/68 Linzer ASK, Austria
17 Sarr El Hadji Papa Brahim 7/12/77 AS Saint Etienne, France
18 Ndiour Ousseynou 18/ 3/71 FUS Rabat, Morocco
19 Sylla Mamadou 4/ 4/75 AS Douanes
20 Faye Fary 24/12/74 SC Beira-Mar, Portugal
21 Mbaye Abdoulaye 13/11/73 Club Africain, Tunisia
22 Ly Daouda 21/10/72 ASC Ndiambour
Coach: Schnittger Peter (Germany)
South Africa:
1 Vonk Hans 30/ 1/70 SC Heerenveen, Netherlands
2 Khomane Papi 31/ 1/75 Orlando Pirates
3 Schoeman Frank Mamelodi Sundowns
4 Radebe Lucas 12/ 4/69 Leeds United, England
5 Fish Mark 14/ 3/74 Bolton Wanderers, England
6 Salmon Glen 24/10/77 NAC, Netherlands
7 Fortune Quinton 21/ 5/77 Manchester United, England
8 Mngomeni Thabo Orlando Pirates
9 Bartlett Shaun 31/10/72 FC Zürich, Switzerland
10 Moshoeu John 18/12/65 Fenerbahçe SK, Turkey
11 Mkhalele Helman 20/10/69 MKE Ankaragücü SK, Turkey
12 Lekoelea Steve 5/ 2/79 Orlando Pirates
13 Issa Pierre 11/ 9/75 Olympique de Marseille, France
14 Ndlanya Pollen 22/ 5/70 Göztepe SK, Turkey
15 Mudau Daniel 4/ 9/68 Mamelodi Sundowns
16 Tlale John 15/ 5/67 Mamelodi Sundowns
17 Nomvete Siyabonga 2/12/77 Kaizer Chiefs
18 Bapela Alex 4/10/69 Mamelodi Sundowns
19 Ngobe Dumisa 5/ 3/73 Orlando Pirates
20 Shai Isaac 26/ 2/71 Mamelodi Sundowns
21 Tinkler Eric 30/ 7/70 Barnsley, England
22 Arendse Andre 27/ 6/67 Oxford United, England
Coach: Moloto Trott
Togo:
1 Nimombe Wake 19/ 2/74 Goldfields, Ghana
2 Amatekodo Messan 3/12/74 Dynamic Togolais
3 Senaya Yao 18/10/79 Red Star, France
4 Tchangai Massamesso 8/ 8/78 De Graafschap, Netherlands
5 Abalou Yaovi 26/ 6/75 Amiens, France
6 Tchagnao Abibou 23/ 5/75 FC Basel, Switzerland
7 Salou Tadjou 24/12/74 Servette FC, Switzerland
8 Ouadja Lantame 28/ 8/77 Servette FC, Switzerland
9 Fiawoo Koffi 3/10/69 FC Lorient, France
10 Maman-Toure Cheriffe 13/ 1/78 Al Jazira, UAE
11 Dote Franck 15/12/75 Wongosport, Gabon
12 Aziawonou Yao FC Sion, Switzerland
13 Assignon Komlan 20/ 1/74 AS Cannes, France
14 Atsou Edem Franck Ashanti Kotoko, Ghana
15 Moumouni Abdou Togo Telcom
16 Agassa Kossi Etoile Filante
17 Coubadja Abdelkader FC Lugano, Switzerland
18 Salou Bachirou [*] 15/ 9/70 Eintracht Frankfurt, Germany
19 Akakpo Patron 1/12/73 Brunei, Malaysia [?]
20 Oyawole Djima Louhans-Cuiseaux, France
21 Coubageat Mohamed Maranatha
22 Pedomey Kokouvi Entente II
[*] declined to participate; Togo had not officially requested the player
from his club
Technical director: Akoussah Camelio
National coach: Gottlieb Göller (Germany)
Tunisia:
1 El Ouaer Chokri 15/ 1/65 Espérance ST
2 Badra Khaled 8/ 4/73 Espérance ST
3 Trabelsi Sami 4/ 2/68 CS Sfaxien
4 Boukadida Mounir 24/10/67 SV Waldhof Mannheim, Germany
5 Trabelsi Hatem 25/ 1/77 CS Sfaxien
6 Mogaadi Bechir 8/11/78 ES Sahel
7 Mehdhebi Imed 22/ 3/76 ES Sahel
8 Beya Zoubeir 15/ 5/71 SC Freiburg, Germany
9 Zitouni Ali 11/ 1/81 Espérance ST
10 Ghodhbane Kaies 7/ 1/76 ES Sahel
11 Sellimi Adel 16/11/72 SC Freiburg, Germany
12 Bouzayane Raouf 15/ 8/70 Club Africain
13 Bouazizi Riadh 8/ 4/73 ES Sahel
14 Chihi Sirajeddine 16/ 4/70 Espérance ST
15 Jaidi Radhi 30/ 8/75 Espérance ST
16 Salhi Radhouane 18/ 2/67 ES Sahel
17 Thabet Tarek 16/ 8/71 Espérance ST
18 Kanzari Maher 17/ 3/73 Espérance ST
19 Gabsi Hassan 23/ 2/74 Espérance ST
20 Jaziri Zied 12/ 7/78 ES Sahel
21 Azaiez Walid 25/ 4/76 Espérance ST
22 Bedoui Naceur 15/11/64 CS Sfaxien
Technical director: Scoglio Francesco, Italy
Zambia:
1 Phiri Davies 1/ 4/76 Kabwe Warriors
2 Chilembi Laughter 25/11/75 Nchanga Rangers
3 Litana Elijah 5/12/70 Al Hilal, Saudi Arabia
4 Sichone Moses 31/ 5/77 1.FC Köln, Germany
5 Tana Elija 28/ 2/75 Nchanga Rangers
6 Chintu Kabamba 28/12/80 Kabwe Warriors
7 Makasa Hillary 12/ 1/75 Ajax Cape Town, South Africa
8 Mwanza Mannaseh 12/12/78 Power Dynamos
9 Tembo Masauso 25/ 2/76 Al Oruba, UAE
10 Lota Dennis 8/12/73 Orlando Pirates, South Africa
11 Bwalya Kalusha 16/ 8/63 Veracruz, Mexico
12 Tembo Andrew 19/ 8/71 OB, Denmark
13 Numba Mumamba 21/ 3/78 Konkola Blades
14 Mutapa Perry 18/11/79 Sporting Farense, Portugal
15 Kilambe Rotson 6/ 8/78 Power Dynamos
16 Misichili Emmanuel 6/ 6/78 Nkana FC
17 Sinkala Andrew 18/ 6/79 FC Bayern München (Amateure), Germany
18 Miti Mwape 24/ 5/73 OB, Denmark
19 Lungu Arthur 13/ 4/76 Zamsure FC
20 Mwewa Jones 12/ 3/73 Power Dynamos
21 Makufi Bernard 16/ 1/79 IFK Hässleholm, Sweden
22 Mwila Kenny 1/ 2/72 Power Dynamos
Technical manager: Bamfuchile Ben
Deputy Coach: Capita Obby
Scorers
5 - Shaun Thurston BARTLETT (South Africa)
4 -
Samuel Eto'o
Fils (Cameroon), Patrick Henri MBOMA Dem (Cameroon)
3 -
Hossam Hassan
(Egypt), Julius AGHAHOWA (Nigeria), Austine Azuka OKOCHA (Nigeria)
2 - Abdelhafid TASFAOUT (Algeria), Ousame SANOU (Burkina Faso),
Marc Vivien FOÉ (Cameroon), Kwame AYEW (Ghana), Tijani BABANGIDA (Nigeria),
Victor IKPEBA Nosa (Nigeria), Henri CAMARA (Senegal),
Siyabonga NOMVETE (South Africa), Ali ZITOUNI (Tunisia)
1 - Bilal DZIRI (Algeria), Farid GHAZI (Algeria), Fawzi MOUSSOUNI (Algeria),
Ismael KOUDOU (Burkina Faso), Alassane OUEDRAOGO (Burkina Faso),
Raymond KALLA Nkongo (Cameroon), Abdel Halim ALI (Egypt),
Ahmed Salah HOSNI (Egypt), Yasser RADWAN (Egypt), Hany RAMZY (Egypt),
Zita Bruno MBANANGOYE (Gabon), Chiva NZIGHOU Star (Gabon), Otto ADDO (Ghana),
Tchirresoua GUEL (Ivory Coast), Donald-Olivier SIE (Ivory Coast),
Bonaventure Kalou
(Ivory Coast), Salaheddine BASSIR (Morocco),
Raphael CHUKWU (Nigeria),
George Finidi
(Nigeria), Massamesso TCHANGAI (Togo),
Lantame OUADJA (Togo), Kalidgou FADIGA (Senegal),
Salif Keita
(Senegal),
Abdoulaye MBAYE (Senegal), El Hadji Papa Brahim SARR (Senegal),
Dumisa Vincent NGOBE (South Africa), Khaled BADRA (Tunisia),
Zoubier BEYA (Tunisia), Radhi JAIDI (Tunisia), Adel SELLIMI (Tunisia),
Kalusha Bwalya
(Zambia), Laughter CHILEMBI (Zambia), Dennis LOTA (Zambia),
Teams
12 – Nigeria
11 - Cameroon
8 - South Africa
7 – Egypt
6 – Senegal, Tunisia
5 – Algeria
4 – Burkina Faso
3 – Ghana, Ivory Coast, Zambia
2 – Gabon, Togo
1 – Morocco
0 – Congo, Zaire
total 73 goals
Copyright Sportquick/Promedi
.,.
Copyright Sportquick/Promedi